Porady

Dlaczego nie warto przy wyborze sprzętu pomiarowego kierować się tylko niską ceną?

dlaczego niewarto3

Bardzo często przy wyborze sprzętu do pracy bierzemy pod uwagę markę, parametry techniczne, cenę. Często szukamy też opinii użytkowników i informacji na temat wsparcia serwisu. W przypadku sprzętu pomiarowego stosowanego w budownictwie to właśnie serwis odgrywa jedną z najważniejszych ról. To on przygotowuje sprzęt do sprzedaży (sprawdza go i kalibruje), a w przypadku problemów – szybko i skutecznie rozwiązuje kwestię.

W czasach gdy rynek jest nasycony wieloma ofertami, często niskimi cenowo – zastanawiamy się, czy warto z nich skorzystać, czy warto zaryzykować i potencjalnie narazić się na konsekwencję poprawek czy nawet zniszczenia materiałów budowlanych. Dlatego decydując się na zakup sprzętu pomiarowego warto pamiętać, że tak naprawdę kupujemy dokładność. W przypadku laserów budowlanych będzie to dokładność płaszczyzn, linii laserowych stających jest referencją dla naszej pracy (ułożone kafelki, zamocowane płyty karton-gips, czy inne elementy zabudowy). A więc to dokładność sprzętu, a tak naprawdę odpowiednie przygotowanie i kalibracja jest gwarancją niezawodności. Jakość zastosowanych komponentów i odpowiednie przygotowanie produktu przed sprzedażą nie idą w parze z niską ceną, gdyż jakość kosztuje. Dlatego szczególnie przy wyborze sprzętu pomiarowego nie warto kierować się tylko niską ceną!

Urządzenia Nivel System dedykowane do prac budowlanych przechodzą podwójny system certyfikacji. Używamy sprawdzonego i dedykowanego sprzętu, posiadamy najbardziej rozbudowany kolimator dla laserów wielopłaszczyznowych 3D – Octopus Prime. Jest to zespół 38 kolimatorów umieszczonych na masywnej ramie zapewniającej stabilność konstrukcji. Rozwijając wątek – kolimatory to specjalne teleskopy, skonstruowane ze skompensowanych termicznie materiałów zapewniających niezmienność parametrów optycznych. W celu zobrazowania wiązek laserowych każdy kolimator zaopatrzony jest w kamerę przekazującą obraz do monitora. System kolimatorów jest ustawiony w taki sposób, by wyznaczał 3 płaszczyzny w zakresie 360°. Płaszczyzny umieszczone zostały względem siebie pod kątem 90°. Dwie płaszczyzny rozmieszczone są w pionie i jedna w poziomie.

Każda z płaszczyzn pionowych wyznaczana jest przez zespół 10, a pozioma przez zespół 4 kolimatorów. W celu precyzyjnego pozycjonowania regulowanego lasera użyte są kolimatory pomocnicze. Aby zapewnić najwyższą dokładność, regulowany laser musi być umieszczony w ściśle ustalonej pozycji (do ułamka milimetra), co zapewnia specjalny stolik mikrometryczny.

Obraz z kolimatorów przekazywany jest na monitory, na których widoczne są wszystkie wiązki laserowe w tym samym czasie. Operator kalibrujący laser wielopłaszczyznowy może jednocześnie kontrolować położenie każdej z wiązek, co pozwala na precyzyjne ich ustawienie.

Warto wspomnieć, że z tego rodzaju sprzętu korzystają największe fabryki produkujące lasery budowlane, gdyż taki sprzęt gwarantuje jakość wykonanej kalibracji.

Warto korzystać z nowoczesnych technologii laserowych w budownictwie, gdyż to one poprawiają efektywność i bezpieczeństwo. Dokonując wyboru sprzętu warto mieć na uwadze zaplecze serwisowe producenta, które zapewni nam bezproblemowe użytkowanie przy zachowaniu wysokich parametrów pracy przez wiele lat.