Porady

Jaki laser wybrać, krzyżowy czy rotacyjny?

EX part 5 PL

Jeżeli wykonujesz prace ogólnobudowlane, konstrukcyjne, w poziomie i/lub pionie, wewnątrz budynku, na odległościach do 140m najlepszym rozwiązaniem będzie laser krzyżowy. W tym przypadku najlepiej wybrać lasery wielopłaszczyznowe (oferujące pełne płaszczyzny laserowe 360°, np. seria Nivel System CL2D/3D/4D). Wybór wiązki zielonej lub niebieskiej pozwoli widzieć ją nawet w jasnych pomieszczeniach (niemniej przy większych odcinkach pracy należy stosować czujnik laserowy).

Jeżeli poszukujemy rozwiązania zarówno do prac wewnątrz budynku jak i na zewnątrz, na odległościach do 140m, nadal dobrym rozwiązaniem będzie wybór lasera krzyżowego. Niemniej w tym przypadku laser krzyżowy musi posiadać kompensator elektroniczny, który w porównaniu z klasycznym, magnetycznym poradzi sobie z drganiami z terenu, wiązka nie będzie falować (np. seria Nivel System CL4D). Ponadto laser powinien oferować pełne płaszczyzny laserowe 360° oraz mieć możliwość pracy z czujnikiem laserowym. Warto do zestawu dokupić łatę laserową, która wesprze prace niwelacyjne na zewnątrz. Jeżeli zasięg ten musi być większy należy wybrać laser rotacyjny. Najlepiej sprawdzi się model z wiązką zieloną, gdyż jest 4-krotnie lepiej widzialny w porównaniu z wazką czerwoną (będzie można pracować bez czujnika laserowego) (np. lasery Nivel System NL520G, NL600G)

Jeżeli pracujesz na zewnątrz, wykonujesz prace ogólnobudowlane, brukarskie, instalacyjne ziemne, drogowe – wybierz laser rotacyjny. W tym przypadku nie ma znaczenia kolor wiązki laserowej (na zewnątrz ze względu na bezpieczeństwo żadna wiązka laserowa nie jest widoczna i należy stosować czujnik laserowy). Jeżeli prace wymagają niwelacji terenu w oparciu o założony spadek w jednym kierunku (np. układanie rurociągów), czy w dwóch kierunkach (brukarstwo, drogownictwo) należy wybierać lasery ze spadkami (np. seria laserów Nivel System NL520/540, NL600/610). Lasery rotacyjne umożliwiają prace na dużych odległościach (nawet do 500-700m).