Porady

Dlaczego kalibracja sprzętu pomiarowego nie jest naprawą i należy ją systematycznie wykonywać?

kalibracja

Sprawdzenie i kalibracja to proces wynikający z normalnego i poprawnego użytkowania każdego instrumentu pomiarowego. Taki sprzęt pracując podlega w naturalny sposób wpływom czynników zewnętrznych, co powoduje zmianę pierwotnych ustawień i w konsekwencji błędne wskazania. Okres eksploatacji sprzętu, po którym wymagana będzie kalibracji uzależniony jest głównie od warunków pracy, jak o niego dbamy (także podczas transportu) i może wynieść od kliku tygodni do kilku miesięcy. A więc kalibracja nie jest naprawą, a normalnym procesem eksploatacji sprzętu.

Dlaczego kalibracja jest tak ważna i warto za tę usługę zapłacić?

Błędne wskazania instrumentów pomiarowych narażają użytkownika na kosztowne poprawki i utratę zaufania ze strony inwestora. Podczas użytkowania należy systematycznie kontrolować, sprawdzać poprawność pomiarów i w przypadku problemów korzystać z usług serwisowych, usługi kalibracji.

Szczególnie w przypadku laserów wielopłaszczyznowych wymagana jest pełna kalibracja – czyli nie tylko ustawiania linii poziomu, pionu ale przede wszystkim położenia płaszczyzn względem siebie. Jest to czasochłonny i dość skomplikowany proces, wymagający specjalistycznego sprzętu (Octopus Prime kolimator 3D), oraz doświadczenia i wiedzy specjalistów. Usługa kalibracji 3D wchodzi w skład naszej oferty serwisowej, jest to usługa płatna. Jakkolwiek mając na względzie komfort klientów Nivel System nasz serwis w okresie do 3 miesięcy od zakupu nowego sprzętu i stwierdzenia wadliwych pomiarów – wykona kalibrację bezpłatnie.