Lasery budowlane, popularnie zwane „krzyżowcami”, to instrumenty pomiarowe służące do wyznaczania referencji w postaci linii laserowych.
W praktyce, zrzutowane na ścianie tworzą odniesienie dla prac w poziomie, pionie czy skosach. Popularność zyskały m.in. dzięki intuicyjnej obsłudze oraz wysokiej precyzji wykonywanych prac. Lasery krzyżowe są łatwe w użyciu i nie wymagają posiadania specjalistycznych kwalifikacji. Narzędzia tego typu skutecznie zastępują klasyczne rozwiązania takie jak szlaufwaga, poziomica, sznurek czy palik. Dzięki unikalnym cechom pozwalają oszczędzić na materiałach, redukują koszty pracy, gdyż obsługa jest jednoosobowa. Precyzja pomiarów sprawia, że nie ma potrzeby wykonywania poprawek. Te cechy zapewniają przewagę konkurencyjną na rynku. Przy poprawnym użytkowaniu, dbałości o sezonowe kalibracje i przeglądy odwdzięczają się bezproblemową pracą i bezpieczeństwem poprawnych pomiarów na lata.
Płaszczyzny laserowe
Na rynku budowlanym występują dwie grupy laserów:
- lasery krzyżowe z wąskim kątem wyświetlania wiązki
Te modele są najtańsze i oferują najprostsze rozwiązania. Linie laserowe prezentowane są wyłącznie przed laserem, na wprost. Ograniczają się do dwóch linii: w pionie i w poziomie. Kąt wyświetlania wiązki najczęściej zamyka się w zakresie 90°-120°, a wszystkie prace wykonywane są przed urządzeniem. W przypadku potrzeby skorzystania z referencji w innym kierunku, sprzęt należy przestawić w inne położenie. Niewątpliwie ma to negatywny wpływ na dokładność pomiarów. Lasery tego typu polecane są do prostych, nieskomplikowanych prac budowlano-montażowych na niewielkich odległościach. - lasery krzyżowe, wielopłaszczyznowe 360°
Są to instrumenty oferujące pełne płaszczyzny laserowe w zakresie 360° każda. Na rynku dostępne są krzyżowce wyposażone w:
– 1 płaszczyzna: 1 pozioma,
– 2 płaszczyzny: 1 pozioma i 1 pionowa,
– 3 płaszczyzny: 1 pozioma i 2 pionowe,
– 4 płaszczyzny: 2 poziome i 2 pionowe.
Wybór ilości wiązek zależy od charakteru prac i ich skomplikowania. Im więcej wiązek, tym większy jest zakres kontroli prac budowlanych. Nie ma konieczności przestawiania lasera, jeśli pomiary mają być zrobione w różnych kierunkach. W przypadku płaszczyzn wyświetlanych w poziomie bardzo ważne jest, aby wybrać laser krzyżowy z dolną głowicą laserową. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż wiązka laserowa generowana jest bardzo nisko. Stawiając go na podłodze można kontrolować poziom płaszczyzny, a zrzutowana linia na ścianę pozwala kłaść płytki, wykonywać montaż od tzw. „zera” (od pierwszego rzędu).
Bardzo istotnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze sprzętu pomiarowego, to głowice zewnętrzne lasera krzyżowego. W porównaniu z głowicą zabudowaną wewnątrz urządzenia (tzw. lasery termosy), modele z głowicami zewnętrznymi nie mają ograniczeń w wyświetlaniu wiązek.
Lasery wielopłaszczyznowe 360° to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają uniwersalnego i precyzyjnego narzędzia do profesjonalnych zastosowań.
Kompensator
W zależności od tego, jakiego rodzaju prace budowlane wykonujesz, potrzebujesz innego rodzaju sprzętu pomiarowego.
- jeżeli wykonujesz prace ogólnobudowlane, konstrukcyjne, w poziomie i/lub pionie, wewnątrz budynku, na odległościach do 140m dedykowanym rozwiązaniem jest laser krzyżowy z magnetycznym kompensatorem. Do takich prac najlepiej sprawdzą się lasery wielopłaszczyznowe, oferujące pełne płaszczyzny laserowe 360°.
- jeżeli poszukujesz rozwiązania zarówno do prac wewnątrz budynku jak i na zewnątrz, na odległościach do 140m, nadal dobrym rozwiązaniem jest wybórlasera krzyżowego. Niemniej w tym przypadku instrument musi posiadać kompensator elektroniczny, który w porównaniu z klasycznym, magnetycznym poradzi sobie z drganiami z terenu, a wiązka nie będzie falować. Ponadto laser powinien mieć możliwość pracy z czujnikiem laserowym. Warto do zestawu dokupić łatę laserową, która wesprze prace niwelacyjne na zewnątrz.
- jeżeli pracujesz na zewnątrz, wykonujesz prace ogólnobudowlane, brukarskie, instalacyjne, ziemne, drogowe, na odległościach większych niż 140m, wówczas należy rozważyć zakup innego narzędzia niż laser krzyżowy. Najlepiej sprawdzi się laser rotacyjny np. seria Nivel System NL500/700. Lasery rotacyjne umożliwiają prace na dużych odległościach, nawet 500-700m.
Kolor wiązki laserowej
Kolor wiązki laserowej ma ogromne znaczenie. Ma on wpływ m.in. na widoczność wiązki lasera. Najlepiej obrazuje to poniższy wykres.
- wiązka czerwona (635 nm) – sprawdzi się przy pracach w ciemniejszych pomieszczeniach, słabo oświetlonych, na mniejszych odległościach. Lasery wyposażone w ten kolor wiązki to opcja ekonomiczna, gdyż są najtańsze.
- wiązka zielona (515 nm) – jest czterokrotnie lepiej widzialna niż czerwona. Doskonale sprawdzi się w jasnych, nasłonecznionych pomieszczeniach, na dłuższych odcinkach pracy. W takich warunkach wiązka czerwona będzie ledwo lub w ogóle nie widzialna.
- wiązka niebieska (505 nm) – pod względem widoczności jest zbliżona do zielonej. Przewagą jest fakt, że jej światło jest bardziej klarowne czyli linie laserowe nie są prześwietlone. Ma to znaczenie w małych pomieszczeniach czy przy pracy z materiałem odbijającym światło np. płytki polerowane. Odbicie wiązki niebieskiej nie męczy wzroku, a długotrwała praca z laserem staje się bardziej komfortowa. Niebieska wiązka jest także nieznacznie cieńsza od wiązki czerwonej czy zielonej. To doskonały wybór do prac wymagających najwyższej precyzji. Jest to obecnie najlepsza opcja zapewniająca prace zarówno w dobrze oświetlonym nasłonecznionych pomieszczeniach, jak i pracach na dłuższych odległościach.
Wybór koloru wiązki ma znaczenie wyłącznie, gdy pracujemy wewnątrz budynku. Na zewnątrz żadna wiązka laserowa nie będzie widoczna i należy stosować czujnik laserowy. Dzieję się tak ze względu na wymogi bezpieczeństwa. Światło lasera musi być słabsze od naturalnego, w przeciwnym razie mogłoby uszkodzić wzrok. Aby czujnik współpracował z laserem krzyżowym, ten musi posiadać funkcję PULSACYJNĄ.
Na rynku występują dwa rodzaje czujników laserowych:
- czujnik manualny
wskazania manualne – 3 pozycje: podnieś czujnik, obniż czujnik, wskazanie zerowe (poziom). Czujnik pozawala znaleźć wiązkę laserową na długich odcinkach, na zewnątrz. W komplecie z łatą laserową daje możliwość wykonania niwelacji klasycznej. - czujnik cyfrowy
wskazania cyfrowe – różnice wysokości prezentowane są numerycznie na wyświetlaczu, wartości odczytu w milimetrach. W komplecie z łatą laserową daje możliwość wykonania niwelacji klasycznej.
Zasilanie
Zasilanie lasera krzyżowego to kolejny, istotny element, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu pomiarowego. Są dwa rodzaje zasilania:
- bateryjne, występuje często w tańszych modelach i jest droższe w użytkowaniu (inwestycja w baterie). Dodatkowo nie jest ono ekologiczne.
- akumulatorowe – wybierając tego rodzaju zasilanie warto wybrać ogniwa litowo-jonowe (Li-ion), gdyż są one najbardziej wydajne. Można je doładowywać w dowolnym momencie, gdyż nie mają efektu pamięci. Warto wybrać sprzęt, który posiada możliwość doładowywania akumulatora w czasie pracy lasera. Jest to możliwe w dwóch opcjach. Pierwsza odbywa się poprzez zastosowanie ładowarki zewnętrznej z dodatkowym akumulatorem. Druga to bezpośrednie ładowanie akumulatora, bez podpinania ładowarki bezpośrednio do lasera. Wszystkie lasery krzyżowe, wielopłaszczyznowe marki Nivel System są wyposażone w zasilanie akumulatorowe, więc dają gwarancję ciągłości pracy.
Cena
Często na nasz wybór ma wpływ cena. Jednakże w przypadku sprzętu pomiarowego najważniejszym kryterium powinno być bezpieczeństwo poprawnych pomiarów i wsparcie serwisu. Nierzadko tani sprzęt charakteryzuje niska jakość, mało precyzyjna dokładność pomiarów. Kierując się wyłącznie niską ceną, narażamy się na przestoje w pracach, kosztowne poprawki, zniszczenie materiału lub po prostu złą opinię czy utratę wiarygodności na rynku.
Dlatego zalecamy dokonywać rozsądnych wyborów, szczególnie w przypadku laserowego sprzętu pomiarowego. Decydując się na zakup:
- nie sugeruj się wyłącznie ceną – wybierz sprawdzoną, bezpieczną markę i zyskaj przewagę nad konkurencją
- wybierz pewny, sprawdzony sprzęt – czytaj opinie, sprawdzaj dostawcę
- pamiętaj o serwisie – bez względu na rodzaj, markę, cenę czy konstrukcję lasera należy go sprawdzać, kalibrować i dokonywać sezonowych przeglądów. Wybierz dostawcę z krajowym, lokalnym serwisem. Nie warto ryzykować, szkoda czasu, nerwów i utraty reputacji. Może się także okazać, że kalibracja czy nawet prosta naprawa będzie niemożliwa ze względu na konstrukcję lasera. Dodatkowo nie ma pewności, że oferowane parametry są zachowane, gdyż takie produkty mogą nie posiadać żadnych wymaganych certyfikatów.
Dlaczego kalibracja 3D jest tak ważna i dlaczego warto za tę usługę zapłacić?
Błędne wskazania instrumentów pomiarowych narażają użytkownika na kosztowne poprawki i utratę zaufania ze strony inwestora. Dlatego też podczas użytkowania sprzęt należy systematycznie kontrolować, sprawdzać poprawność pomiarów, systematycznie kalibrować, a w razie problemów korzystać z usług serwisowych. Szczególnie w przypadku laserów wielopłaszczyznowych wymagana jest pełna kalibracja. Polega ona nie tylko na ustawieniu linii poziomu i pionu, ale przede wszystkim na ułożeniu płaszczyzn względem siebie. Jest to skomplikowany proces wymagający specjalistycznego sprzętu typu Octopus Prime kolimator 3D, specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Warto sprawdzić, czy dostawca sprzętu oferuje serwis, który ma usługę pełnej kalibracji laserów 3D – 360°.
Wyposażenie
Często nie zwracamy uwagi na standardowe wyposażenie dostarczane ze sprzętem, lecz jest to jeden z ważniejszych argumentów przy wyborze lasera krzyżowego. Okazuje się, że bardzo często sam laser bez podstawowych akcesoriów jest po prostu bezużyteczny. Dodatkowe akcesoria skutecznie rozszerzają funkcjonalność sprzętu. A zatem warto zadbać, aby w wyposażeniu standardowym lasera krzyżowego znalazły się :
- bezpieczny kufer transportowy dla zapewnienia bezpieczeństwa i ułatwienia mobilności
- laser jest mocowany na różnych wysokościach, więc wskazane jest posiadanie multi-adaptera, który pozwoli zamocować sprzęt na profilu, haczyku czy za pośrednictwem magnesu
- w przypadku pracy z dolną płaszczyzną, do niwelacji posadzek ważne jest posiadanie tarczek podłogowych. Zrzutowana na tarczki wiązka laserowa wskaże założony poziom
- przy pracy z wiązką dolna, przy precyzyjnym wyznaczaniu pierwszego rzędu kafli na ścianie (tzw. linii „zerowej”) niezastąpione jest posiadanie windy laserowej
- wszelkiego rodzaju konstrukcje montujemy obserwując linie lasera. Problem pojawia się, gdy nie mamy możliwości ich zrzutowania np. na ścianie. Wtedy niezbędne jest posiadanie tarczki konstrukcyjnej z podziałką. Dzięki temu szybko dopasujemy o obsadzimy element konstrukcji zgodnie z projektem.
- zarządzaj funkcjami lasera z jednego urządzenia – wybierz sprawdzone rozwiązania bezprzewodowe z komunikacją Bluetooth. W porównaniu z pilotami na podczerwień bluetooth lepiej sprawdzi się na budowie. Umożliwia pracę na większych odległościach, a przeszkody nie ograniczają komunikacji. Zarządzanie pracą lasera krzyżowego przez aplikację mobilną przyspiesza i ułatwia prace.
- wybieraj urządzenia zasilane akumulatorowo (Li-ion) z możliwością niezależnego ładowania. Dzięki temu przy ładowaniu nie uszkodzisz lasera np. stosując omyłkowo niewłaściwą ładowarkę. Takie zasilanie daje gwarancję braku przestojów w pracy, a w razie problemu z akumulatorem można je łatwo wymienić.
- laser powinien być wyposażony w gniazdo montażowe (1/4”) do ustawienia na statywie lub tyczce rozporowej. W przypadku prac wymagających częstych zmian ustawień i miejsca, z którego są wykonywane pomiary np. przy niwelacji do 1,8 m zalecanym akcesorium jest statyw. W przypadku prac statycznych, wewnątrz budynku, gdy wymagane są pomiary na wyższych niż 1,8 m wysokości, wybierz tyczkę. W obu sytuacjach możesz dokładnie i precyzyjnie ustawić wysokość i kierunek wiązek laserowych.
- czujnik laserowy – pozwoli pracować na większych odległościach (pow. 30m). Niezbędny też będzie do prac zewnętrznych, gdzie wiązka laserowa jest niewidoczna.
- łata laserowa – bardzo przydatna przy niwelacji klasycznej czyli przy wyznaczaniu różnic wysokości).
Wybór producenta. Dlaczego warto wybrać markę Nivel System?
- Nivel System to polska marka oferująca wysokiej jakości instrumenty i akcesoria pomiarowe. Naszą działalność, której początki miały miejsce w 2003 roku, opieramy na nabytym doświadczeniu w zakresie opracowywania, produkcji, dostaw oraz serwisu sprzętu pomiarowego.
- Inspiracje przy tworzeniu i produkcji czerpiemy głównie od naszych klientów wykorzystując własne patenty. Nie wahamy się sięgać po nowe, innowacyjne pomysły, wdrażamy z powodzeniem pionierskie rozwiązania jak np. niebieski laser czy 4-płasczyznowe lasery krzyżowe z elektronicznym kompensatorem.
- Nasze produkty są wyposażone w najwyższej jakości komponenty wiodących dostawców z całego świata, dzięki czemu produkty Nivel System odpowiadają̨ najnowszym trendom i oczekiwaniom Klientów.
- Dzięki rozbudowanej sieci dystrybutorów w całej Europie, produkty Nivel System są znane i dostępne w wielu popularnych sklepach z narzędziami i materiałami budowlanymi, a także w specjalistycznych sklepach ze sprzętem pomiarowym. Klienci mogą testować i wybierać sprzęt z bogatej gamy oferty, dostosowując ją do własnych potrzeb i możliwości.
- Zapewniamy wsparcie za pośrednictwem naszych regionalnych przedstawicieli, posiadamy jedną z najnowocześniejszych platform diagnostycznych dla laserów budowlanych w serwisie – Octopus Prime 3D. Nasze instrumenty przed sprzedażą̨ są sprawdzane i kalibrowane (posiadają indywidulany certyfikat przypisany do urządzenia), a w przypadku jakichkolwiek problemów w użytkowaniu zapewniamy szybki i skuteczny serwis.
Wciąż masz wątpliwości? Zapytaj eksperta
Dane z formularza będą wykorzystywane tylko w celu omówienia powyższego zapytania. Rejestrując się potwierdzasz akceptację naszej polityki prywatności.